Med mottot ”Ingen kan göra allt, men alla kan göra något” ska Absorb plantera 10 miljoner träd. Tillsammans med sina kunder ska de plantera skog för att tackla klimatförändringarna och vara en bidragande faktor till att rädda världens klimat.
Initiativet består av de fyra unga entreprenörerna Fredrik Ramel, Ludvig Ternberg, Carl Båge och Andreas Melander som startade Absorb när de undersökte de bästa sätten att tackla den globala uppvärmningen.
– Det vi fann var att träd är som magiska maskiner. De absorberar koldioxid, kostar väldigt lite och bygger upp sig själva, säger medgrundare Ludvig Ternberg.
All skog planteras på nedlagd betes- och åkermark vilket innebär att det byggs helt nya skogar. När någon gör en beställning så kontaktas markägare som sedan planterar träden. Marken som används används inte för matproduktion och har tidigare varit skog som nu återbeskogas.
Låter dig bygga din egen skog
Idén bygger på att privatpersoner, företag och organisationer själva ska kunna vara med och klimatinvestera genom att plantera lika många träd som behövs för att matcha klimatavtrycket. Absorb planterar ett nytt träd lokalt i Sverige eller Baltikum för tio kronor. Företaget säkerställer att det kommer förbli skog på marken långt in i framtiden eftersom skogslagstiftningen i länderna säger att skog som avverkas måste återplanteras.
När skogen är planterad meddelas kunden om koordinaterna för sina träd och får sin egen skog visualiserad på absorb.nu. Koldioxiden som absorberas redovisas och ökar ju fler träd användaren planterar.
– Människor har ett stort intresse att vara med och göra skillnad för klimatet när en sådan simpel åtgärd finns. Under de två första veckorna har vi fått in ordrar på över 22.000 träd, säger Fredrik.
Bakom initiativet står Peter ”Foppa” Forsberg och Penny och Philippa Parnevik.
– Foppa med Nicole Nordin har i skrivande stund 2:a platsen på Absorbs topplista över de som planterat flest träd, säger Fredrik.
De ska plantera 10 miljoner träd
– I dagsläget är vårt mål att plantera 10 miljoner träd fram till 2023. Det motsvarar en engångsnytta av koldioxidinlagring på närmare 1,4 miljoner ton koldioxid. En klimatnytta som dessutom motsvarar Malmös och Lunds totala utsläpp under ett år, fortsätter Fredrik.
Tillsammans vill teamet bakom Absorb se att Sverige år 2045 når negativa utsläpp.