Ätbara insekter är en växande marknad som utlovar hållbara och snabbväxande proteinkällor. Insekter har länge funnits på menyn i många andra länder, framförallt i öst, och börjar nu även slå igenom i bland annat USA. Vad sägs till exempel om kryddade, krispiga gräshoppor istället för chips till fredagsmyset? Eller varför inte småkryp doppade i choklad?
Bara under de senaste åren har man kunnat se en stor ökning inom den ätliga insektsindustrin. I USA har syrsor, mjölmaskar, gräshoppor, myror, silkesmaskar, cikador och andra insekter krupit sig in på restaurangmenyer, baseballstadier och till och med stormarknader i form av proteinbarer, pasta, chips, sötsaker, hamburgare och köttbullar. Insektproteinmarknaden beräknas vara värd 8 miljarder dollar år 2030, i jämförelse med 1 miljard dollar 2019.
Det finns över 1900 ätbara insektsarter, och enligt de som är positiva till det hela är insekter bra för både dig och vår planet. De påstår även att insektsprotein kan ersätta andra proteinkällor vilket skulle betyda färre boskapsfabriker. Det i sin tur kan leda till mätta människor, gladare djur och en frodande miljö.
Låter som en dröm – eller? Frågan är kanske bara huruvida det är aptitligt (så länge du inte heter Timon och Pumba) och mer moraliskt okej att äta insekter istället för kor. Men detta är garanterat ett dilemma som kommer diskuteras flitigt framöver, och Brave New Business-redaktionen följer diskussionen med skräckblandad förtjusning.
Läs mer om debatten här.