Linn Jendeby och Sara Kernen har snart gjort klart sin praktik via Tekniksprånget på Teknikföretagen. En praktik som präglats av tjejer och teknik, att slå hål på myter och skapa en kampanj.
Anledningen till att Linn Jendeby och Sara Kernen valde att delta i Tekniksprånget på Teknikföretagen är deras brinnande intresse för teknik och drömmen om att göra det lättillgängligt och känt för alla. Brave New Business tog ett snack med Linn och Sara nu när de snart är i mål med sitt år tillsammans med Tekniksprånget.
Hej Linn och Sara, vad har ni för relation till teknik?
– Jag har alltid tyckt teknik varit kul och ända sedan jag var liten har jag varit intresserad av problemlösning och hur saker fungerar. Jag kanske inte alltid har fattat att det är teknik, men det förstår jag nu, säger Linn.
– För mig har det sett lite annorlunda ut. Jag har vuxit upp i en familj där alla pluggat en teknisk linje. Därför har teknik aldrig känts främmande eller omöjligt svårt för mig. Däremot trodde jag att begreppet teknik enbart innebar programmering och kretskort vilket verkligen inte var något som intresserade mig. Jag valde snarare inriktningen design och produktutveckling än programmet teknik på gymnasiet, och det är jag otroligt glad över idag, säger Sara.
Vad innebär ”teknik” egentligen?
– Teknik innefattar så mycket och det finns något för alla. Man kan vara intresserad av design, programmering, webbutveckling, projektarbeten, problemlösning, rymden, samhällsbyggande, matte eller klimatfrågor med mera. Det är bara några få exempel på allt som innefattas av teknik, fortsätter Linn.
Vilken är den största fördomen om teknik enligt dig Sara?
– Jag tror att den största fördomen fortfarande är att teknik är endast för killar, och det är det såklart inte. En annan vanlig fördom är att teknik skulle vara svårt och mer eller mindre bara handla om matte. När vi har kommit i kontakt med människor som funderar på att söka teknikprogrammet är det nästan bara tjejer som oroar sig för matten. Det är lite komiskt med tanke på att tjejer ofta har högre betyg i just matte på högstadiet. Jag tycker det är viktigt att avdramatisera matten och vara med och stärka tjejers självförtroende.
Vad har varit det bästa med att delta i Tekniksprånget?
– Det har varit kul och givande. Jag skulle nog säga att Tekniksprånget är bland det roligaste jag har gjort i hela mitt liv. Det har varit roligt att jobba för att fler tjejer ska välja teknik, och att få vara med och inspirera tjejer som är i samma sits som jag själv var en gång. När jag skulle välja gymnasieprogram hade jag behövt någon att inspireras av, säger Linn.
– Dessutom är det häftigt att veta att vi varit med och skapat kampanjen ”Teknik: Rädda planeten programmet”. Ett sätt att beskriva teknik ur ett bredare perspektiv. Det är något jag är väldigt stolt över och kommer ta med mig hela livet.
Avslutningsvis, vad skulle ni vilja säga till andra tjejer som funderar på att välja teknik?
– Kör! Teknik är verkligen kul och det finns oändliga möjligheter efter gymnasiet. Kolla in olika inriktningar och känn efter vilken du tror passar dig bäst, avslutar Linn.
– Jag håller med, gör det! Teknik är en rolig linje där du får chansen att testa på lite av allt.
Läs fler artiklar på samma tema: